Datum objave: 28. kolovoza 2024.

Međunarodna konferencija u Santanderu

Osnovna škola Juršići mala je škola s dugom tradicijom od skoro 150 godina postojanja. Jedna je od prvih škola na hrvatskom jeziku u Istri. Kao svaka mala škola imamo volju i želju stvarati i pružiti našim učenicima što je moguće uvjete školovanja, ali nije lako držati korak s većim i modernijim školama. Stoga smo prepoznali potrebu da ostanemo svoji i jedinstveni i njegujemo kulturnu baštinu i identitet svog užeg zavičaja, sve uz pomoć lokalne zajednice, obitelji i međugeneracijske solidarnosti te uključivanja što većeg broja ljudi u naše projekte.
Juršići se nalaze u južnom dijelu Općine Svetvinčenat koja se lijepo razvija, ali je potrebno više decentralizirati sadržaje i ravnopravno ih raspodijeliti. U Juršićima se već duže vrijeme planirana izgradnja Interpretacijskog centra tradicijskih igara u Društvenom domu i oko njega. Društveni dom često koristimo za naše priredbe, uvježbvanje školske folklorne skupine i druge aktivnosti. Dugi niz godina surađujemo i s Istarskim pljočkarskim savezom koji ima sjedište u Svetvinčentu i koji je pljočkanje doveo na UNESCO-vu listu dobrih praksi unutar Festivala uličnih igara Tocatì u Veroni. IPS zajedno sa svojim volonterima vrijedno radi i na prijenosu pljočkanja na mlade generacije u školama.
Ovih dana su ravnateljica škole Tamara Perković, knjižničarka Gordana Rupena Stančić i učiteljice Ivana Peršić i Petra Orbanić sudjelovale na međunarodnoj konferenciji posvećenoj tradicijskim igrama i sportovima u španjolskom gradu Santanderu. U sklopu festivala koji je tamo održan prezentirale su našu igru pljočkanje i održale prezentaciju o primjeru dobre prakse tj. uvrštavanju tradicijskih igara u kurikulume istarskih škola. Također, imale su prilike upoznati kolege i članove Europskog udruženja tradicijskih igara i sportova i naučiti neke od njihovih igara koje su bile prezentirane u sklopu spomenutog festivala te stvoriti nova poznanstva koja su temelj buduće suradnje.