Tijekom ovog tjedna učenici od 5. do 8. razreda su obilježili Dan sigurnijeg interneta. Učiteljica informatike pripremila im je Escape Room u kojem su učenici rješavajući zagonetke pronalazili rješenja za otključavanje konačnog traga skrivenog u kovčegu. Uz zagonetke su učenici ponovili, ali i naučili koje se sve opasnosti mogu potkrasti tijekom korištenja različitih usluga koje nam je razvoj interneta omogućio. Učenici su saznali kako sigurno pretraživati Internet, a pri tome čuvati osobne podatke, kako prepoznati opasne sadržaje u elektroničkoj pošti, što je to dvofaktorska autentifikacija i koje su njezine prednosti, koje podatke s dokumenata moramo strogo čuvati od neovlaštenog korištenja, kome prijaviti i kome se obratiti u slučaju problema…
U slučaju kada maloljetne osobe uoče sumnjive poveznice, e-poštu, objavu na društvenim mrežama ili komunikacijskim kanalima, bitno je da to pokažu odraslima, roditeljima ili učiteljima, a oni će potom procijeniti kako postupiti. Važno je sačuvati dokaze i prijaviti prijevare kako bismo spriječili njihovo širenje i zaštitili najosjetljivije članove društva.
Ozbiljne incidente možemo prijaviti MUP-u u najbližoj policijskoj postaji, na broj telefona 192 ili putem aplikacije Red Button. Također, moguće je prijavu izvršiti Centru za sigurniji Internet na broj telefona 0800 606 606 ili na poveznici.
Cilj Dana sigurnijeg interneta je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe digitalnih tehnologija i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.
Upamtimo kako se informacije internetom šire vrlo brzo, uvijek postoji trag koji će otkriti gdje i kada je nešto objavljeno, a žrtve dugoročno snose posljedice.
Koristimo Internet za širenje pozitivnih digitalnih tragova i napredak društva u kojem ćemo tehnologiju koristiti za pomoć, a ne odmak od društvenih vrijednosti.
Učiteljica inrormatike, Sanela Bodiš