preskoči na sadržaj

Osnovna škola Juršići

 > O školi  > Knjižnica
Lektira
Kraj

POPIS LEKTIRE

1. RAZRED

(izabrati 4 djela, obavzno prvo)

1. Jacob i Wilhelm Grimm: Bajke ( izbor)

2. Ljudevit Bauer: Tri medvjeda i gitara

3. Sunčana Škrinjarić: Plesna haljina žutog maslačka

4. Jens Sigisgaard: Pale sam na svijetu

5. Ewa Janikovszky: Baš se veselim ili Da sam odrastao

6. Željka Horvat- Vukelja: Heabrica ili Slikopriče

7. Stanislav Femenić: Idi pa vidi 

8. Branko Čopić: Ježeva kućica

9. Svjetlan Junaković: Domo slatki dome

Povratak


2. RAZRED

(izabrati 5 djela, obavezno prvo)

1. Hans Christian Andersen: Bajke (izbor)

2. Ratko Zvrko: Grga Čvarak

3.Karel Čapek: Poštanska bajka

4. Carlo Collodi: Pinokio

5. Alan Aleksander- Milne: Medo Winnie zvani Pooh

6. Dubravko Horvatić: Stanari u slonu

7. Nevenka Videk: Pismo iz Zelengrada

8. Nada Iveljić: Nebeske barke ili Pronađeno blago ili Božićna bajka

9. Ela Peroci: Djeco, laku noć (izbor)

10. Božidar Prosenjak: Miš

11. Charles Perrault: Bajke (izbor: Vile, Kraljević Čuperak, Mačak u čizmama, Pepeljuga ili Ljepotica i zvijer Mme Leprimce de Beaumont koja se redovito tidka pod Perraultovim imenom.)

Povratak



3. RAZRED

(izabrati 7 djela, obavezna prva dva)

1. Mato Lovrak: Vlak u snijegu

2. Ivana Brlić- Mažuranić: Družba Pere Kvržice

3. Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke

4. Vladimir Nazor: Bijeli jelen

5. Dubravko Horvatić: Grčki top

6. Sanja Polak: Dnevnik Pauline P. ili Drugi dnevnik Pauline P.

7. Hugh Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu

8. Nada Iveljić: Šestinski Kišobran

9. Gianni Rodari: Putovanje Plave strijele ili Čipolino

10. Hrvatske  narodne bajke

11. James M. Barrie: Petar Pan

12. Slavko Kolar: Jurnjava na motoru

13. Frank Lyman- Baum: Čarobnjak iz Oza

Povratak


4. RAZRED

(izabrati 7 djela, obavezna prva dva)

1. Ivana Brlić- Mažuranić:Regoč i Šuma Striborova

2. Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice

3. Anto Gardaš: Duh u močvari ili Ljubičasti planet ili Bakreni Petar

4. Erich Kastner: Emil i detektivi ili Tonček i Točkica ili Blizanke

5. Hrvoje Kovačević: Tajna ribljeg oka ili  Tajna  mačje šape ili Tajna tužnog psa

6. Slavko Mihalić: Petrica Kerempuh

7. Felix Salten: Bambi

8. Rudyard Kipling: Knjiga o džungli

9. Matko Marušić: Snijeg u Splitu

10. Johanna Spyri: Heidi

11. Zoran Pongrašić: Mama je kriva za sve

12. Hrvoje Hitrec: Eko Eko

13. Zvonimir Balog: Nevidljiva Iva

Povratak


5. RAZRED

(izabrati 9 djela, obavezna prva tri)

1. Ivan Kušan: Zagonetni dječak ili Koko u Parizu

2. Šaljive narodne priče

3. Ferenc Molnar: Junaci Pavlove ulice

4. Milivoj Matošec: Strah u Ulici lipa

5. Grigor Vitez: Pjesme

6. Miro Gavran: Kako je tata osvojio mamu

7. Zlatko Krilić: Zabranjena vrata

8. Sanja Pilić: Mrvice iz dnevnog boravka

9. Pavao Pavličić: Zeleni tigar ili Petlja ili Trojica u Trnju

10. Mark Twain: Doživljaji Huckleberryja Finna

11. Jules Verne: 20000 milja pod morem

12. Tito Bilopavlović: Paunaš

13. Aleksandar Puškin: Bajka o ribaru i ribici

14. Basne (izbor)

15. Anto Gardaš: Miron u škripcu

16. Selma Lagerlof: Legende o Kristu

Povratak

 


6. RAZRED

(izabrati 9 djela, obavezna prva tri) 

1. Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine

2. Stjepan Tomaš: Mali ratni dnevnik

3. August Šenoa: Povjestice

4. Blanka Dovjak-Matković: Zagrebačka priča

5. Mark Twain: Kraljević i prosjak

6. Henryk Sien kiewicz: Kroz pustinju i prašumu

7. Ivona Šajatović: Tajna ogrlice sa sedam rubina

8. Vladimir Nazor: Veli Jože

9. Milutin Majer: Dolazak Hrvata

10. Jonathann Swift: Gulliverova putovanja

11. Joža Horvat: Waitapu

12. Danijel Dragojević: Bajka o vratima

13. Oscar Wilde: Sretni kraljević

 Povratak



7. RAZRED

(izabrati 9 djela, obavezna prva tri) 

1. Božidar Prosenjak: Divlji konj

2. Hrvoje Hitrec: Smogovci

3. Vladimir Nazor: Pripovijetke

4. Dobriša Cesarić: Pjesme

5. Damir Miloš: Bijeli klaun

6. Zoran Pongrašić: Gumi-gumi

7. Branka Primorac: Maturalac

8. Dubravko Jelačić-Bužimski: Sportski život Letećeg Martina

9. Charles Dickens: Oliver Twist

10. August Šenoa: Čuvaj se senjske ruke

11. Dinko Šimunović: Duga

12. Jadranka Klepac: Miris knjige

13. Daniel Defoe: Robinson Crusoe

14. Pavao Pavličić: Dobri duh Zagreba

15. Vjekoslav Majer: Dnevnik malog Perice

16. Sue Townsend: Novi jadi Adriana Molea

17. Vjenceslav Novak: Iz velegradskog podzemlja

18. Gustav Schwab: Najljepše priče klasične starine

Povratak

 

8. RAZRED

(izabrati 9 djela, obavezna prva tri) 

1. Dinko Šimunović: Alkar

2. Slavko Kolar: Breza

3. Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale

4. Ernest Hemingway: Starac i more

5. August Šenoa: Prosjak Luka ili Branka

6. Dnevnik Ane Frank

7. Ephrim Kishon: Kod kuće je najgore

8. Višnja Stahuljak: Zlatna vuga

9. William Shakespeare: Romeo i Julija

10. Pero Budak: Mećava

11. Silvija Šesto: Debela ili Vanda

12. Maja Brajko Livaković: Kad pobijedi ljubav

13. Sanja Pilić: Sasvim sam popubertetio

14. Vladan Desnica: Pravda

15. Mate Balota: Tijesna zemlja

16. Eugen Kumičić: Začuđeni svatovi

17. Ivan Goran Kovačić: Pripovijetke

18. Karl Bruckner: Sadako hoće živjeti

19. Antoine de Saint Exupery: Mali princ

20. Richard Bach: Galeb Jonathan Livingston


Početak

 







CMS za škole logo
Osnovna škola Juršići / Juršići, HR-52342 Juršići / os-jursici.skole.hr / ured@os-jursici.skole.hr
preskoči na navigaciju