> Nastava
Nastava

Kućica eksperimenata

Autor: Sanela Bodiš, 29. 2. 2020.

Kućica eksperimenata, interaktivni mobilni znanstveni centar za sve iz Ljubljane, stigla je 28. veljače u Osnovnu školu Juršići i pretvorila je na jedan dan u znanstveni i neformalni obrazovni centar.
Kućica eksperimenta pokušaj je da se znanost prikaže na zabavan način, kroz izvođenje različitih pokusa. Cilj je pokazati da između znanosti i umjetnosti postoji vrlo tanka granica. Funkcionira kao niz pokusa u kojima djeca vlastitim iskustvom stižu do znanstvenih spoznaja na zanimljiv i kreativan način.

U našoj školi eksperimentiranje se istovremeno odvijalo u četiri učionice. Učenici su radili u 4 grupe koje su se izmjenjivale svakih 45 minuta. Voditelji radionica sa sobom su donijeli šezdesetak interaktivnih eksperimenata. Svaka je učionica obuhvaćala eksperimente iz različitih područja. Na taj je način svakom djetetu omogućeno da se posveti onome što voli (žicama, boji, težini, sili) i da pronađe istraživača unutar sebe.
Posljednja aktivnost bila je dogodovština plinologija koja je zaintrigirala učenike eksperimentima i odličnom prezentacijom predstavnice kućice eksperimenata. Najviše ih se dojmio eksperiment s tekućim dušikom, balonom, bananom i karanfilom.
Dan, koji se u Osnovnoj školi Juršići odvijao drugačije, impresionirao je učenike i učitelje. Djeca su pokazala znatiželju i iskreno oduševljenje eksperimentima pa se ovim putem još jednom zahvaljujemo slovenskoj Hiši eksperimenata na posjeti i znanstvenom danu u kojem smo kroz igru puno naučili.

Više fotografija možete pronaći u fotogaleriji.

« Kolovoz 2022 »

Ukupno: 202018