Obilježavanje Dana ružičastih majica

Autor: Sanela Bodiš, 26. 2. 2020.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio 2007. godine, u jednoj školi u Kanadi.  Učenik je na nastavu došao u ružičastoj majici i zbog toga bio izvrgnut vršnjačkom nasilju. Kasnije se ispostavilo da je ružičasta majica bila simbol podrške njegovoj bolesnoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke.

Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Kako bi skrenuli pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama učenici predmetne nastave sudjelovali su u obilježavanju Dana ružičastih majica. Učenici i učitelji u školu su došli u ružičastim majicama te na taj način pokazali svoju hrabrost i spremnost na borbu protiv vršnjačkog nasilja.

Posljednja tri sata učenici predmetne nastave odgledali su prezentaciju, kratki animirani film te riješili kviz o načinima rješavanja problema bez nasilja. Nakon toga, gledali su Rat dugmadi, francuski crno-bijeli igrani film za djecu snimljen 1962. godine u režiji Yvesa Roberta. Film je nastao prema istoimenoj knjizi Louisa Perguada, a progovara o dječjem suparništvu i prijateljstvu. Kako ulozi u filmu postaju sve viši, ono što je počelo kao dječja igra postaje opasno po život.