Eratostenov eksperiment: Kako smo uz pomoć štapa izmjerili opseg Zemlje

Autor: Administrator , 21. 3. 2017.

U utorak 21. ožujka 2017. godine, na prvi dan proljeća, u školi smo proveli poznati Eratostenov eksperiment. Radi se o eksperimentu u kojem brojne škole diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći običan štap i metar za mjerenje.

Eksperiment je dobio naziv po grčkom matematičaru i geografu koji je u 3. stoljeću prije Krista uz pomoć jednostavne ideje zaključio da je Zemlja okrugla i izračunao njen opseg zapanjujuće točno. Eratosten je tada uočio kako u isto vrijeme na dvije različite lokacije sunčeva sijena ne pada pod istim kutem, a to je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Izračunao je da je sijena u egipatskoj Aleksandriji pada pod kutom koji je za 7,2° veći od upada sunčevih zraka u 800 km nižem gradiću Sieni. Zaključio je da s obzirom na to da su 7,2° jednaka pedesetini kruga pa je sukladno tome i 800 km udaljenosti jednako pedesetini opsega. Došao je do nevjerojatno točnog podatka o opsegu od 40 000 km. Danas znamo da je opseg mjeren po meridijanu 40 008 km.

Eksperiment u našoj školi odradili su učenici 8. razreda, a pomogao im je učitelj geografije Dragan Gudić te učitelj matematike Miroslav Piperčević. Podijeljeni u dvije grupe izveli su nekoliko mjerenja duljine sjene koju baca štap visine jedan metar točno u vrijeme lokalnog podneva u Juršićima (12:11). S obzirom na duljinu sjene izračunali smo kako u Juršićima sunčeve zrake upadaju pod kutem od 45°. Podatak o kutu upada sunčevih zraka razmijenili smo s partnerskim školama: Prva srednja škola Igoumenitsa (Grčka), 26. osnovna škola Wroclaw (Poljska) te Sopot Gimnazija Gdansk (Poljska). Proračun smo izradili i za zamišljenu školu na ekvatoru.

Opseg Zemlje koji smo dobili za mjerenje s partnerskom školom na ekvatoru je 39 899 km. Odstupanje proračuna od stvarnog opsega je -0,27 posto. Opseg Zemlje koji smo dobili za mjerenje s partnerskom školom u grčkom Igoumenitsa je 40 102 km. Odstupanje proračuna od stvarnog opsega u ovom slučaju je zanemarivih +0,24 posto.

Zanimljivo je da smo prilikom mjerenja duljine sjene u jednoj skupini primijenili i nedavno dobivene micro:bitove. Micro:bit smo isprogramirali da mjeri okomitost štapa sa zemljinom površinom.

Globalni Eratostenov eksperiment se odvija u okviru ISE (Inspiring Science Education) projekta. Cilj eksperimenta poticanje je istraživačkog učenja.

« Kolovoz 2022 »

Ukupno: 202426